четвртак, 30. април 2020.

Eveline Cosmetics Suvo ulje-Recenzija

          Zdravo svima,dobrodosli na moj blog! Nadam se da cete uzivati u danasnjem postu!

                           
                               Eveline Cosmetics Oils of Nature Suvo ulje-Recenzija


                                     
                                                   Slikano na prirodnom svetlu.

Drugari,za danas sam vam spremila novi post u kome cu vam pricati o proizvodu koji zaista mnogo volim. Eveline suvo ulje je jedno od ulja koje koristim u nezi kose, koze, i takodje i za dobijanje bronzanog tena. Ukoliko vas zanima moje iskustvo sa ovim uljem,nastavite da citate.

                                          

Rec proizvodjaca:

-Suvo ulje u spreu za lice,telo i kosu
-Cini kozu glatkom
-Sadrzi 7 plemenitih ulja(ulje lavande,ruzmarina,nevena.soje,suncokreta,argana i kamilice)
-Trenutno se apsorbuje i ne ostavlja masne tragove

                                       

Moje misljenje:

-Vec sigurno 2 godine koristim ovo suvo ulje, i prezadovoljna sam.
-Proizvod sadrzi 125ml, i cena je oko 500 dinara, moze se naci na akciji i za 380-390 dinara.
-Pakovanje je od cvrste plastike,sa rasprsivacem koji je odlican, dizajn je jako luksuzan i primamljiv.
-Sam proizvod je retke teksture, i samim tim se lako koristi. Koza jako brzo upije ulje,i ostaje jako glatka koza. Miris je divan,najvise preovladava argan, i traje bas dugo,pogotovo na kosi.

Nacin primene:

-Najcesce ovo suvo ulje koristim na krajevima kose, ponekad i pre pranja, ali najcesce posle pranja. Ako ga koristim pre pranja,volim da nakvasim krajeve vodom, i tek onda na dlanove naprskam ulje,protrljam i lagano nanosim na krajeve kose,ostavim da deluje oko sat vremena i onda operem kosu. Takodje ako ga ne nanosim pre pranja,obavezno nakon pranja,dok je kosa jos vlazna,na isti nacin nanesem ulje,smo manju kolicinu  i ostavim tako da se osusi. Nakon oba nacina upotrebe kosa je mekana,sjajna,mirise fenomenalno i bas se oseca da je nahranjena. Jako lepo definise i lokne, i kada god pravim lokne, uvek volim da na krajeve nanesem malu kolicinu, i lokne su jako lepe. Kada god stavim ovo ulje na kosu, svi se pitaju sta to toliko lepo mirise i uzivam kada mi kosa lepo mirise.
Ja sam prezadovoljna izgledom i kvalitetom kose, i jako sam srecna sto sam otkrila ovaj divan proizvod.

Takodje ovo ulje volim da koristim i za masazu lica,koju radim bar dva puta mesecno. Nakon sto detaljno ocistim kozu,naprskam ulje na dlanove,protrljam i radim masazu lica koju pratim po videu Tatjane Bele sa youtube-a. Koza lica je nakon masaze jako glatka,sjajna, i vrlo brzo upije ulje tako da ne ostaje onaj masni trag.

       
                        Ulje kada se nanese.                                    Kada se razmaze.

Ja sam ovo ulje na letovanju koristila i za suncanje,i jako lepu bronzanu boju sam dobila. Naravno,morate biti jako oprezni,i nikako ne koristiti prvih dana na letovanju,jer lako mozete izgoreti. Nakon par dana koriscenja kreme sa zastitnim faktorom, pocela sam da koristim ovo ulje uglavnom u periodu od 16 do 18h. Isprobajte i videcete i sami rezultate,a pritom cete i divno mirisati. Imate sve moje preporuke.



Nadam se da cete isprobati Eveline suvo ulje,i da ce se i vama dopasti. Ukoliko ga isprobate,javljajte utiske.

 To bi bilo sve sto sam vam pripremila za danas, do sledeceg posta, budite dobro i budite zahvalni na svemu sto imate!

среда, 8. април 2020.

Kako spreciti da vam se kosa brzo masti?!

                      Zdravo svima,dobrodosli na moj blog! Nadam se da cete uzivati u danasnjem postu! 

                  
                                      Kako spreciti da vam se kosa brzo masti?!


                             


Drugari,danasnji post posveticu nezi kose. Tacnije,kako da sprecite da vam se kosa brzo masti.
Svi znamo da sada u ovo doba kada smo svi u karantinu, manje posvecujemo paznju izgledu. Svakako da to nije opravdanje da setamo kucom cupavi,masne kose... Bas zato cu vam u nastavku ispricati svoje iskustvo kako sam uspela da mi se kosa manje masti.

1. Odlozite pranje kose - Dakle,ako ste do sada prali kosu svakoga dana ili svakog drugog dana, odlozite pranje kose na 3-4 dana. Zvuci nemoguce,ali verujte moguce je. Ja sam ovo pocela da primenjujem pre 3 godine. Kako mi je kosa bila duga i gusta,svakodnevno pranje bilo mi je tesko. Na primer danas bih oprala kosu,vec sutra bi pocinjala polako da se masti. Dosta sam istrazivala na internetu o tome, i dala sam sebi izazov da pokusam da proredim pranje. Za pocetak sam pocela sa 2-3 dana i sada mogu cak i 7 dana da ne operem kosu. Trudila sam se da mi prvi dan kosa bude pustena, drugi dan riblja kost, pletenice i tako odlagala pranje. Ovaj izazov mi je promenio celokupno stanje kose.Kao prvo,shvatila sam da mi se kosa manje masti,kao drugo nije vise bila suva,vec sve sjajnija i kvalitetnija.

2. Ne pipajte kosu svaki cas - Ovo zaista ima veliki uticaj na mascenje kose. Samim tim sto je svaki cas sklanjamo ili se igramo kosom, sva prljavstina sa ruku, znoj,masnoca ide direktno na nju.

3. Ne perite teme glave preagresivno - Ovaj trik sam naucila od divne Ane sa youtube kanala Ana2Cats. U nekom videu je spomenula kako je promenila nacin pranja kose, tacnije kako ne treba noktima stiskati,ceskati,trljati preagresivno teme glave, jer cemo samim tim jos vise podstaci lucenje sebuma. Primenjujuci ovaj trik,zaista sam postigla divne vidljive rezultate.

4. Nemojte prati kosu vrelom vodom - Dakle ovo nisam nikada radila,ali znam da ima devojaka koje vole da peru kosu vrelom vodom. Uglavnom sam kosu prala toplom vodom. Naucila sam vremenom i shvatila da mi najvise prija da kosu perem toplijom vodom i da zadnje ispiranje balzama odradim vodom koja je vise hladna nego topla. Ovaj postupak daje sjaj kosi, i podstice cirkulaciju temena glave.

5. Dobro isperite kosu od sampona - Verovatno ste i do sada culi za ovu cinjenicu. Svakako je red da i nju napomenem posto je se ja pridrzavam.Koliko god da vam se cini da ste isprali dobro kosu od sampona,svakako isperite dodadno i temeljno. U slucaju da ne isperete dobro,kosa ce se brze mastiti i moguce je izazvati perut.


Meni svi ovi koraci pomazu da nedelju dana nemam potrebe da perem kosu, a da ona pritom nije masna. Imate milion nacina i frizura koje mozete svakoga dana primenjivati i sami sebi praviti.

                                                     


Nadam se da cete isprobati ove korake u nezi kose, jer sada nemamo izgovora da nemamo vremena i da ne mozemo sve da postignemo,jer imamo ga na pretek. Ako isprobate,javljajte utiske.

To bi bilo sve sto sam vam za danas pripremila,do sledeceg citanja budite mi dobri i zahvalni na svemu sto imate :) 

четвртак, 2. април 2020.

Ko su Vlasi? I koja su glavna obelezja Vlaha?

           Zdravo svima,dobrodosli na moj blog! Nadam se da ce vam se svideti danasnji post!


                               Ko su Vlasi? I koja su glavna obelezja Vlaha? 

                                     


Drugari,nadam se da ste svi dobro, da sedite u svojim domovima i da se cuvate. Za dansnji post sam resila da vam pojasnim nastanak i istoriju Vlaha. Posto su mi vise puta na Instagramu postavljana pitanja na temu Vlaha, izgled vlaske nosnje i td. Ja cu se potruditi da vam na najkraci moguci nacin odgovorim na sva pitanja. Ovo nisu samo moje predpostavke,vec sam se bavila dugo ovom temom,citala raznu literaturu i slusala price starijih i iskusnih ljudi.


                                       
                                        Autor knjige "Vlasi Severoistocne Srbije"

                                            Vlasi Severoistocne Srbije


Vlasi Severoistocne Srbije su autohtona etnicka zajednica na prostoru gde vekovima zive i veze ih kolektivni identitet,koji se manifestuje u istoriji,jeziku,religiji i kulturi. Vlasi severoistocne Srbije postali su romanizacijom simbioze Tracana i Kelta za vreme rimske vladavine severoistocnom Srbijom u rasponu od prvog do cetvrtog veka. U svojoj dugoj-skoro dvomilenijumskoj istoriji Vlasi na teritoriji Srbije ziveli su u sastavu mnogih drzava.
U dugom-mnogovekovnom procesu uzajamne saradnje i asimilacije Vlaha i Srba u severoistocnoj Srbiji u preosmanskom,osmaskom i postosmanskom periodu bilo je dosta menjanja nacionalnog identiteta vlaske populacije. U nekim sredinama deo autohtonih Vlaha je srbiziran,odnosno gubio je obelezja kolektivnog vlasko nacionalnog identiteta i sticao je nov srpski nacionalni identitet.
Potomci romanizovanih Tracana i Kelta-autohtoni Vlasi uprkos tome sto je jedan njihov deo posrbljen,uspeli su da u velikom broju ocuvaju svoj kolektivni vlaski nacionalni identitet.Dovoljna potvrda ocuvanja vlaskog identiteta kao nacionalne manjine u Republici Srbiji su njihova istorija,vlaski jezik,religija i kultura.
1721/22. u vreme kada je severoistocna Srbija bila u sastavu Austrije doseljavaju se u severoistocnu Srbiju Vlasi iz Transilvanije(Erdelja),Banata i Male Vlaske. Doseljavanjem Vlaha medju autohtonim Vlasima severoistocne Srbije,pocev od 1721/22. godine i tokom 18. i 19. veka uvecan je broj etnicke kategorije Vlaha u Srbiji. Vlasi se dele po tradicionalnoj ekonomiji na dve podgrupe: stocare koji se zovu Ungurjani i ravnicarske zemljoradnike koji se zovu Carani.
Naziv Ungurjani za podgrupu Vlaha koju cine i atohtoni Vlasi severoistocne Srbije i Vlasi koji su se doselili u 18. i 19. veku,potice po mestu Ungurean odakle su Vlasi dosli,odnosno iz ondasnje Ugarske.
Ungurjani su naseljavali uglavnom brdsko planinsku teritoriju severoistocne Srbije na prostoru izmedju Rtnja-Vrske Cuke na sever do Dunava,zapadno od Velike Morave,a istocno do linije Vrska cuka,Deli Jovan i Miroc.

U isto vreme 1721/22. godine dolaze Vlasi iz Male Vlaske u severoistocnu Srbiju medju autohtonim Vlasima. Naseljavali su Krajinu i Kljuc. Caran u prevodu znaci-zemljoradnik.
Veci deo predaka Vlaha bili su Srbi,koji su zbog turske najezde,ratova i nasilja tokom 15,16 i 17. veka presli preko Dunava u Vlasku,Banat,Moldaviju i Erdelj. Manji deo Vlaha koji su se doselili u severoistocnu Srbiju u 18. i 19. veku bili su po poreklu potomci autohtonih Vlaha koji su bili proterani od strane Turaka tokom 15,16 i 17. veka. Vlasi ciji su preci bili autohtoni Vlasi uspeli su da sacuvaju sve segmente kolektivnog vlaskoh nacionalnog identiteta.
Kada su se Vlasi doselili u Srbiju 1721/22 zatekli su vecinsko srpsko stanovnistvo i deo autohtonih Vlaha na prostoru severoistocne Srbije duz granice prema Bugarskoj. Pitanje autohtonosti Vlaha je u dosadasnjim naucnim radovima samo delimicno reseno.
O tacnom broju Vlaha u Srbiji ne moze se tacno saznati putem uobicajenih popisa. Zvanicno na popisu stanovnistva iz 2011. Vlaha je u Srbiji bilo 35.530.

                                                     Vlaska obelezja 


1. Vlaski jezik je 'najvidnije' obelezje kolektivnog vlaskog nacionalnog identiteta. Proizasao je iz balkanskog latiniteta. I pored srodnosti sa rumunskim jezikom,vlaski jezik se razlikuje od rumunskog jezika. Razlika je primetna u izboru nekih suglasnika ispred nepcanih samoglasnika(rece-rese,unde-undje,limba-ljimba,mine-minje,dute-duce).

               
                               Vlasko-Srpski recnik                                  Price za decu na vlaskom

2. Vlasi severoistocne Srbije su po veroispovesti Pravoslavni Hriscani. Religija Vlaha ima mnogo arhaicnih elemenata iz prehriscanskog perioda. Specificnost se manifestuje u: Smrtnom ritualu, nekim elementima smrtne obredne prakse u ciklusu kalendarskih obicaja,krsnoj slavi.

3. Specificna hrana. Proces pravljenja crepulja je deo tradicionalne kulture Vlaha. U procesu su uglavnom ucestvovale samo zene. Pored hleba,Vlasi su uglavnom u crepuljama pekli proju(malaj), gibanicu, tikvu, ribu i meso. Takodje jedan od poznatijih vlaskih jela bio je i Kacamak(Mamaljiga).

4. Folklor,muzika i igre Vlaha severoistocne Srbije je deo kulture Vlaha. Zbog specificnih oblika vlaske muzicke tradicije,vedrih,temperamentnih,razuzdanih vlaskih igara,Vlasi su poznati po veoma originalnom folkloru raznovrsnih izrazajnih oblika. Vlasku muziku su obogatili ljudi poput Slobodana Bozinovica,Slobodana Domacinovica, Ike Petrisorovica, Zive Dinulovica, Bozidara Janucica i jos mnogo vlaskih izvodjaca.

          
                                                           

5. Tradicionalna narodna nosnja Vlaha je takodje jedan od najvidljivijih obelezja. Nekada se nosnja razlikovala samo po podrupi Ungurjana i Carana, ali sada uglavnom razlike ima i od kraja u kom se zivi. Nosnju su zene same pravile,tkale,vezle. Postoji letnja i zimska nosnja. Nosnju odlikuje bogatsvo vezenih i tkanih ornamenata. Maramom su glavu prekrivale samo udate zene. Muskarci u uglavnom nosili subare u zimskom periodu.

                                         

                                             
Prva slika je zenska nosnja sa suknjom, druga slika je primer muske i zenske nosnje, treca slika zenska nosnja sa Kracanom. Nosnja iz okoline Negotina. 

Danas postoji vise organizacija i udruzenja koja se bave ocuvanjem kulture i obicaja Vlaha poput Nacionalnog saveta Vlaha, Udruzenje za ocuvanje identiteta,jezika,kulture i tradicije "Gergina" Negotin. U Negotinu se svake godine za Uskrs organizuje jedini Vlaski Festival u Srbiji, koja se organizuje zahvaljujuci udruzenju "Gergina" iz Negotina.http://www.gergina.org.rs/category/novosti/ Festival se sastoji od dva dana,prvog dana se takmice mladi talenti koji su nada vlaske muzike,a drugi dan ucestvuju velikani vlaske muzike.

        




         To bi bilo sve sto sam vam pripremila za danasnji post,do sledeceg posta, budite zdravi i zahvalni na svemu sto imate :)